Skip links

İstipol Sinagogu

Tüm soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

  Ziyaret için Moiz Gabay ile iletişime geçebilirsiniz.

  0(532) 349 76 57

  İstipol Sinagogu

  İşitpol sinagogu 1964 yılında bir fermanla istanbul’a kabul edilen makedonya’nın işitip kentiden göç etmiş museviler tarafından yapılmıştır.bir yangında kullanılamaz hale gelen sinagog 1899 yılında yeniden ahşap olarak yapılmıştır. Kültür ve tabiat varlıklarının kararı ile tescil edilip koruma altına alınan sinagog günümüzde ibadete kapalıdır.

  Seferad yahudileri getirdikleri bilgi ve deneyimlerini burda geliştirmeye devam etmiştir.balat tarafına yerleşen seferadlar romanyot yahudileri ile kaynaşmış ve bu sinagoglara ibadet etmişlerdir. Balat yahudileri; geçmiş zamanlarda yahudilerin istanbulda en yaygın olarak otudukları semtler arasında balat kuzguncuk ortaköy ve galata bulunuyordu fakat balat yahudi nüfüsünün en yüksek olduğu semtti.  Bu yörede balat ohri cemaatinin dönemden kalma üç sinagogu vardı. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Makedonya’daki Kasturiya kentinden gelen bir Yahudi topluluğu buraya yerleşti. 1492-1497 yılları arasında İspanya ve Portekiz’den göç eden bazı Yahudiler de buraya yerleştiler ve bugün ortadan kaybolan Neve Şalom (eski), Messina, Montias gibi sinagoglar kurdular.

  17.yüzyılda yaşanan yangınlara dek Romaniyot sinagogları ve ile Romaniyotlar kaynaştı. Bu dönemde bazı Yahudiler Rumcakonuşmaktaydı. Hudileri bizans döneminden beri bulunuyordu bu dönemde yahudiler rumca konuşuyordu.

  This website uses cookies to improve your web experience.